اشتراک

صادرات غیر نفتی ایران به اندونزی ۲۱۷ درصد رشد داشت

رایزن بازرگانی ایران در اندونزی گفت:بر اساس آمارهای منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات غیر نفتی کشورمان به اندونزی در ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ با ۲۱۷ درصد رشد نسبت به دوره مشابه قبلی به ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یافت.

انور کمری رایزن بازرگانی ایران در اندونزی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: رقم ۴۰۰ میلیون دلار نسبت به ۱۲۶٫۷ میلیون دلار دوره مشابه سال قبل، از نظر وزنی ۷۸٫۵ درصد و از نظر ارزش ۲۱۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
به گفته کمری ‘ طبق این آمارها، فلزات معمولی و مصنوعات آنها با ۱۹۵ میلیون دلار صادرات در مقایسه با رقم ۲۵ میلیون دلار دوره مشابه سال قبل بیشترین رشد صادرات به اندونزی را داشته است.’
کمری گفت : در بین فلزات معمولی صادرات آهن و فولاد از ایران به اندونزی به ۱۸۲ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با ۱۸ میلیون دلار دوره مشابه سال قبل از نظر ارزشی ۸۷۴ درصد و از نظر وزنی ۷۷۶ درصد رشد داشته است.
وی افزود: همچنین صادرات روی از ۸۰ هزار دلار به ۴ میلیون دلار و سرب از ۶ میلیون دلار به ۸ میلیون دلار رسیده است. پس از فلزات معمولی سوختهای معدنی با صادرات ۱۹۵ میلیون دلار و۱۰۵ درصد رشد بیشترین تاثیر را در افزایش صادرات کشورمان به اندونزی داشته است.
کمری تاکید کرد : در این دوره محصولات پلاستیکی، فرش و مواد نساجی و محصولات شیمیایی نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل از افزایش صادرات برخوردا بوده اند.
طبق این گزارش، در مقابل در همین دوره واردات از اندونزی از ۱۵۱ میلیون دلار در ۹ ماهه سال گذشته به ۱۱۵ میلیون دلار در ۹ ماهه سال جاری رسید که از نظر ارزشی ۲۳ درصد و از نظر وزنی ۵۰ درصد کاهش نشان می دهد. خمیر چوب و مواد سلولزی با ۲۳ درصد، محصولات معدنی با ۷۰ درصد و مواد نسجی با ۳۸ درصد از جمله محصولاتی بوده اند که واردات آنها از اندونزی در این دوره کاهش یافته است.
کمری پیش بینی کرد: حجم تجارت دو کشور ایران و اندونزی تا پایان سال جاری به حدود ۷۰۰ میلیون دلار برسد.

Related Posts

دیدگاه ها بسته شده اند

IndonesiaIran