گسترش همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با دانشگاه‌های اندونزی

اشتراک

گسترش همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با دانشگاه‌های اندونزی

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور اندونزی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست ISC گفت: تفاهم همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در وزارت امور مذهبی اندونزی در جاکارتا با حضور پروفسور «کمروالدین امین» معاون آموزش عالی وزارت امور مذهبی اندونزی در محل این وزارتخانه و با حضور محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور اندونزی و نیز دکتر قنبری رایزن علمی ایران در شرق آسیا امضا شد.

دهقانی اظهار کرد: این سفر به منظور انعقاد تفاهم‌نامه همکاری و ارائه کارگاه‌های ارتقای جایگاه علمی حوزه آموزش عالی و دانشگاه‌های کشورهای اسلامی انجام گرفت.

سرپرست ISC در ادامه گفت: قرار گرفتن نشریات علمی و پژوهشی معتبر کشور اندونزی در پایگاه استنادی جهان اسلام، رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و کمک به ارتقای رتبه علمی آنها در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی، معرفی اندیشمندان و محققان برجسته اندونزیایی به جامعه بین‌المللی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی علم‌سنجی و علم‌شناسی ویژه اساتید اندونزی از جمله مهمترین موارد این تفاهم‌نامه است.

وی افزود: در ادامه این سفر ضمن بازدید از دانشگاه محمدیه اندونزی با ریاست این دانشگاه، پروفسور دکتر سیف البحری در جاکارتا و رؤسای تعدادی از دیگر دانشگاه‌های مستقر در سایر استان‌ها و شهرها که به همین منظور به جاکارتا آمده بودند، به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.

دهقانی خاطرنشان کرد: در این نشست‌ها جایگاه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و تاریخچه شکل‌گیری آن به تصویر کشیده شد. فلسفه وجودی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، وظایف و کارکردهای این پایگاه برای کشورهای اسلامی و دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی آنها ارائه داده شد. مهمترین هدف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام فراهم آوردن اطلاعات لازم در جهت سیاست‌گذاری‌های آگاهانه و هدایت علم دانشگاه‌ها در جهت دادن دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی موثرتر است. بدین ترتیب پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در راستای ارتقای سطح علم در سطح کشورهای اسلامی گام بر می‌دارد.

دهقانی تصریح کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام فقط به نمایه‌سازی معتبرترین نشریات کشورهای اسلامی اکتفا نکرده و به ارائه کارگاه‌های آموزشی با هدف ارتقای سطح کیفیت و اثرگذاری پژوهش پرداخته است. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در حال حاضر در حال برگزاری این قبیل کارگاه‌ها نه فقط برای کشورهای اسلامی بلکه مبتنی بر دعوت‌های صورت گرفته برای سایر کشورهای دنیا نیز است.

وی افزود: رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی در سطح جهان اسلام یکی دیگر از فعالیت‌های علمی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام است. بر اساس این رتبه‌بندی ۶۰۰ دانشگاه و مؤسسات تحقیقاتی برتر در سطح کشورهای اسلامی شناسایی و رتبه‌بندی شده‌اند. از طریق این نظام نقاط قوت و ضعف هر یک از دانشگاه‌ها با توجه به معیارها و شاخص‌های رتبه‌بندی تعیین و از طریق وبگاه رتبه‌بندی ارائه شده است. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جهت راهبری مناسب علم علاوه بر وظایف معمول خود اطلاعات کشورها را از پایگاه‌های استنادی بین‌المللی استخراج می‌کند. این اطلاعات وضعیت موجود و مطلوب هر دانشگاه را معین می‌کند.

در ابتدای نشستی که به امضای تفاهم‌نامه منجر شد، پروفسور دکتر سیف البحری، رییس دانشگاه محمدیه جاکارتا به معرفی دانشگاه‌های محمدیه اندونزی که در سراسر کشور هستند، پرداخت.

وی افزود: در اندونزی تعداد کل دانشگاه‌ها برابر با ۲۹۶ مورد است که از این تعداد ۱۷۴ دانشگاه متعلق به دانشگاه‌های محمدیه در سراسر کشور است و به همین دلیل گستره فعالیت این دسته از دانشگاه‌ها در اندونزی بیش از سایر دانشگاه‌ها است. قدمت دانشگاه‌های محمدیه به قبل از استقلال اندونزی باز می‌گردد و این دانشگاه‌ها نقش مهمی در استقلال اندونزی داشته‌اند. انعقاد تفاهمنامه برای دانشگاه‌های محمدیه فرصتی در جهت تقویت بنیه‌های علمی این دانشگاه‌ها است.

البحری در ادامه گفت:  انتظار دانشگاه‌های محمدیه از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، ثبت و نمایه‌سازی مجلات علمی این دانشگاه و رؤیت‌پذیر کردن آن در سطح بین‌المللی و بویژه در سطح جهان اسلام است. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از پتانسیل بسیار مناسبی برای کمک به رشد علمی دانشگاه‌های محمدیه برخوردار است.

همچنین در این نشست محمدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی نیز به فرصت‌های موجود در ارتباط با اندونزی با توجه به توانمندی‌های هر دو کشور پرداخت و افزود: دو کشور در حوزه علم و فناوری از قابلیت‌های زیادی برای توسعه تعاملات برخوردار هستند. در همین رابطه دو دانشگاه ایرانی دیگر نیز علاقه‌مندی خود را برای توسعه روابط با دانشگاه‌های اندونزی اعلام کرده‌اند، اما ویژگی‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام فرصت بسیار مناسبی برای توسعه روابط بین حوزه‌های علمی در اندونزی و ایران فراهم می‌آورد، بویژه که پایگاه استنادی علوم جهان اسلام توسعه علمی تمام کشورهای اسلامی را در مرکز توجه خود دارد.

دکتر عباس قنبری، رایزن علمی ایران در شرق آسیا نیز اظهار امیدواری کرد که در ماه میلادی دسامبر سال جاری هماهنگی‌های لازم  برای حضور دانشگاه‌های کشور به منظور شروع همکاری‌ها با دانشگاه‌های معتبر اندونزی و ارائه سلسله کارگاه‌های ارتقای جایگاه علمی کشور توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در اندونزی فراهم شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در پایان نشست، تفاهم‌نامه همکاری با ۱۳ دانشگاه محمدیه با حضور رؤسای آنها امضا شد. نمایه‌سازی نشریات علمی پژوهشی، ارزیابی و سنجش میزان اثرگذاری دانشگاه‌ها ، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی به منظور ارتقای جایگاه علمی دانشگاه‌ها و دسترسی به فرآورده‌های مختلف پایگاه استنادی علوم جهان اسلامی شامل سامانه نشریات جهان اسلام، رصدخانه علم جهان اسلام و نمایه استنادی علوم جهان اسلام از دیگر مواردی بود که در این تفاهم‌نامه بر روی آن توافق شد.

Related Posts

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *

IndonesiaIran