اشتراک

رشد دوبرابری حجم مبادلات تجاری ایران و اندونزی در سال ۲۰۱۷

سفیر اندونزی در تهران از رشد دو برابری حجم مبادلات ایران و اندونزی در سال ۲۰۱۷ خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت های دو کشور امکان افزایش مبادلات تجاری تهران – جاکارتا به حدود یک میلیارد دلار وجود دارد.

«اکتاوینو علیمودین» روز سه شنبه در حاشیه مراسم افتتاح انجمن دوستی ایران و اندونزی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: از ماه اول ۲۰۱۷ تا کنون دو کشور۶۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری داشته اند، در حالی که این رقم در سال قبل ۳۷۰ میلیون دلار بوده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت های دو کشور امکان افزایش این رقم به یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ وجود دارد.
سفیر اندونزی در تهران روغن نخل خرما، کاغذ، پارچه و کائوچو را از تولیدات اندونزی عنوان کرد و یادآور شد: اندونزی ۲۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد که بازار آن چهار برابر بازار ایران است و در مقابل ایران بزرگترین بازار خاوررمیانه است.
علیمودین به ظرفیت های گردشگری دو کشور اشاره کرد و افزود: سالانه گردشگران زیادی از اندونزی با هدف زیارت اماکن مقدس در مشهد و قم به ایران سفر می کنند.
وی اضافه کرد:همچنین در ایام عزاداری تاسوعا و عاشورا و اربعین بسیاری از مردم اندونزی برای زیارت عتبات در عراق از ایران سفر می کنند و گردشگران ترجیح می دهند قبل از سفر به عراق در ایران توقف کنند.
سفیر اندونزی در تهران در خصوص تسهیلات سفارت اندونزی به گردشگران ایرانی هم گفت:سفارت اندونزی هر وقت گردشگران درخواست بدهند در اسرع وقت روادید برای آنها صادر می کند و حتی گردشگران ایرانی می توانند با ارائه بلیت ویزای اندونزی را دریافت کنند.
علیمودین با بیان این که علاوه براین ما روادید ۶ ماهه برای تجار می دهیم، یادآور شد: در حال حاضر ویزای فرودگاهی در کمترین زمان صادر می شود ضمن این که دو کشور برای ارائه تسهیلات بیشتر باید باهم صحبت کنند .
وی با تاکید بر لزوم نظارت بر دریافت کنندگان روادید اظهارداشت: بسیاری که به اندونزی سفر می کنند به دنبال سفر به کشورهای دیگر منطقه نیز هستند و باید چنین مسائلی را مد نظر قرار داد.
سفیر اندونزی در تهران همچنین درخصوص نحوه مراودات تجاری دو طرف و اینکه آیا دو کشور از ارزهای ملی در مبادلات خود استفاده می کنند، خاطرنشان کرد: این امر در مبادله محصولاتی همچون چوب و روغن نخل اتفاق افتاده و طرفین در مبادلات خود از ریال و روپیه استفاده می کنند ضمن اینکه مبادلات دو کشور در حوزه نفت و گاز هم به یورو انجام می شود و دو کشور با دلار مبادله ای باهم ندارند.
علیمودین با بیان این که بخشی از مبادلات دو طرف از طریق کشورهای ثالث انجام می شود، ابراز امیدواری کرد: مبادلات تجار ایران و اندونزیایی مستقیم و بدون واسطه انجام شود
دفتر انجمن دوستی ایران و اندونزی امروز سه شنبه با حضور اکتاوینو علیمودین سفیر اندونزی در تهران و سید مجتبی عرفانی رییس انجمن دوستی ایران و اندونزی و جمعی از فعالان اقتصادی و فرهنگی افتتاح شد.

Related Posts

دیدگاه ها بسته شده اند

IndonesiaIran